Článok

Violončelista Eugen Prochác prichádza so strhujúcou nahrávkou Bachových suít pre violončelo

Hudobný sviatok. Violončelista Eugen Prochác sa podujal na náročnú úlohu nahrať kompletné Bachove suity pre violončelo. Pod značkou rešpektovaného vydavateľstva Real Music House vychádza exkluzívne dvojCD, ktoré spĺňa tie najvyššie umelecké kritéria. „Eugen sa do nahrávania absolútne ponoril. Toto je jeho Bach. Sústredený a precítený. Pre mňa osobne je to mimoriadne intenzívne počúvanie, ktoré zrkadlí Eugena Procháca ako hudobníka ale aj človeka. Tento album vznikal s mimoriadnym nasadením a ja si myslím, že to počuť. Je to krásna nahrávka,“ dodáva k titulu vydavateľstva Real Music House jeho spoluzakladateľ Robert Pospiš. 

„Pamätám si, že som ako 12-13 ročný hral pár častí z prvej Bachovej suity – myslím, že to bolo najskôr Prelúdium a neskôr aj Sarabande a Gigue. Môj drahý učiteľ Juraj Fazekaš mi vtedy povedal, Eugen, týchto šesť Bachových suít je pre nás violončelistov ako Starý Zákon. Máš robotu na celý život. Toto som si zapamätal nadosmrti. Prelúdium G dur, ktoré je vstupom do celého grandiózneho cyklu ma zaujalo svojim špecifickým technickým problémom – hrať vyrovnane a rytmicky šesťnástinové arpeggiá cez tri aj štyri struny. Myslím, že každý čelista má podobné spomienky,“ objasňuje svoje stretnutie so skladateľským géniom Eugen Prochác. Aktuálne nahrávka vznikala v nahrávacom štúdiu Real Music House. Hudobnú réžiu, zvuk aj mastering albumu mali na starosti jeho zakladatelia a hudobníci Robert Pospiš a Martin Sillay. „Je to unikátny album v absolútne sústredenom prístupe. Dopriali sme jej čas. Bach je veľkou výzvou pre každého violončelistu. Eugen prináša svoj vlastný pohľad na jedno z najznámejších diel v dejinách vážnej hudby. My sme si dali mimoriadne záležať na tom, aby to bola kvalitná nahrávka. Či už po obsahovej alebo zvukovej stránke. Srdečne ju odporúčame aj tým najnáročnejším poslucháčom,“ dodáva k titulu Martin Sillay. A čím Bachove suity stále fascinujú samotného interpreta? „Obrovskou, nekončiacou melodickou invenciou, nápadmi, ktorých akoby  neubúdalo. Sú v prvom rade nové, originálne. A atraktívne aj z hráčskeho pohľadu. Nič porovnateľné pred tým pre violončelo nebolo napísané. Suity priam stimulujú fantáziu a predstavivosť. Ale pozor, vyžaduje to svoj čas. Vyjadriť sa a ponúknuť množstvo svojich emócií a nápadov, pre ktoré je Bachova hudba ideálnym médiom, asi neporovnateľným s akoukoľvek inou hudbou.“

Eugen Prochác sa na nahratie Bachových suít pre violončelo pripravoval niekoľko rokov. „Každá zo suít dominovala v určitom období môjho života. Mal som obdobie fascinácie šiestou suitou. Tá je skutočne vďaka skutočnosti, že je napísaná pre 5 strunové violončelo, najťažšou. Zároveň cítime, že ide o vyvrcholenie celého cyklu. Štvrtej suite som sa trochu vyhýbal, jednak pre jej Prelúdium, s ktorým sa my všetci čelisti, verím, poriadne natrápime. Jozef Chuchro mi ako syn organistu povedal: Evžene, zahrej si to na piáno: Veľmi mi tým pomohol. Postupne som z štvrtej suity  stratil rešpekt a fakt, že je v pre violončelo nie úplne príjemnej tónine Es dur som začal brať ako výzvu. Veď akú farebnosť výberom tejto tóniny Bach dosiahol! Jej fyzická náročnosť vydáva svoje plody. Rok- dva som hral len túto suitu,“ dodáva k očakávanej nahrávke medzinárodne rešpektovaný violončelista. Nahrávku Eugen Prochác – BACH: CELLO SUITES podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. K realizácii albumu prispeli aj SOZA a Hudobný fond. Album vychádza vo vydavateľstve Real Music House, ktoré oslávi budúci rok 15 rokov svojej existencie.

Eugen Prochác – BACH: CELLO SUITES – Suite No. 3 in C major, BWV 1009 / Allemande: