Článok

Violončelista Ján Slávik pripravuje unikátnu LP platňu s hudbou J.S. Bacha

Nahrávka vychádza v spolupráci s hudobným vydavateľstvom Real Music House.  Rešpektovaný hudobník vydá v decembri mimoriadny výber z violončelových suít Johanna Sebastiana Bacha. Vydanie LP platne s názvom Ján Slávik – Bach – Encores môžu fanúšikovia silnej hudobnej výpovede stále podporiť na populárnej platforme, ktorá sa venuje crowdfundingovým projektom. 

Johann Sebastian Bach. Hudobný génius, ktorého nesmrteľných 6 suít pre sólové violončelo vyšlo ako ojedinelá nahrávka popredného slovenského violončelistu Jána Slávika ešte v roku 2021. Kompletné prevedenie tohto diela hudobného velikána vyšlo pod hlavičkou vydavateľstva Real Music House. Album mal mimoriadny úspech u poslucháčov ale aj u odbornej kritiky. S odstupom dvoch rokov sa preto autori projektu rozhodli pre vydanie unikátnej LP platne, ktorá bude obsahovať výber zo šiestich suít. Pod názvom Ján Slávik – Bach Encores tak vyjde unikátna nahrávka s hudbou, ktorá prežila storočia. Bachove violončelové suity patria k azda najznámejším a z hľadiska kompozície k najrozpoznateľnejším sólovým skladbám, aké kedy boli tomuto nástroju dedikované. „Kompletné suity som nahral pred 20-timi rokmi. Napriek tomu, že sa roky zaoberám touto hudbou, vždy v nej nájdem čosi nové, aj nové úskalia. Bach je pre nás violončelistov “základnou potravou“, preto som sa rozhodol nahrávku opäť zrealizovať. Paradoxne, situácia okolo pandémie v mojom prípade prispela k tomu, že som mal čas sa tomuto dielu sústredene venovať,“ prezrádza Ján Slávik. Ambicióznu nahrávku nahrával violončelista v priebehu troch dní počas najťažšej pandémie. Možno práve preto je jeho interpretácia taká sugestívna. Zážitok z geniálnej hudby a fantastickej interpretácie chcú teraz autori projektu preniesť aj na formát LP platne. 

„Sme úprimne poctení, že sme mohli s Janom prejsť túto úžasnú hudobnú cestu. Skladby sme nahrávali vo Veľkom evanjelickom kostole na Panenskej ulici. Iba traja. Jano, ja a Martin. Bolo to výnimočné nahrávanie, ktoré si zapamätáme. V neposlednom rade nás teší, že album vychádza v našom vydavateľstve. Je to nádherná a hlboká nahrávka,“ dodáva k novinke Robert Pospiš. Spoločne s Martinom Sillayom mal na starosti hudobnú réžiu, produkciu, mix aj mastering očakávanej nahrávky. „Máme radi, ak môžeme mať pod kontrolou celý proces nahrávania. Spoločne sme hľadali zvuk a celkovú atmosféru, ktorá by bola pre Jana prirodzená. Myslím si, že sa nám to podarilo. Verím, že sa album dotkne aj poslucháčov. Zaslúži si to,“ uzatvára Martin Sillay. 

Vydanie LP platne Ján Slávik – Bach – Encores môžete podporiť na nasledujúcom odkaze:

https://www.startlab.sk/projekty/3349-podpora-vydania-lp-platne-jan-slavik-bach-encores/

Ján Slávik o Bachových suitách: