Libertatem Ensemble - Hiawatha
Libertatem Ensemble – Hiawatha
Článok

Medzinárodné zoskupenie Libertatem Ensemble predstavuje singel 40 Dní

Hudba ako spoločný jazyk. Tak by sa dal zadefinovať základný pilier novej medzinárodnej skupiny Libertatem Ensemble. Tú tvoria rešpektovaní hudobníci regiónu V4. Spevák Robert Pospiš, gitarista Martin Sillay, trubkár Kornél Fekete-Kovács, saxofonista Nikolaj Nikitin, basgitarista Nenad Vasilić, klavirista Jancsi Rigó Jr. a bubeník Marián Ševčík. Prvým singlom z ich pripravovanej nahrávky Hiawatha je skladba 40 dní.

„Spojila nás chuť hľadať neprebádané hudobné svety. Spoločne sme sa pokúsili nájsť nový hudobný jazyk. Názov albumu je odkazom na indiánsku mytológiu. Fascinácia prírodou, nadprirodzenými silami a fenoménom snenia. To sú základné kamene deviatich pôvodných skladieb. Každý z nás sa pohybuje vo viacerých hudobných žánrov. Zoskupenie Libertatem Ensemble je ich výsledkom,“ dodáva k vzniku medzinárodného telesa spevák Robert Pospiš. Ten stojí aj za všetkými textami nahrávky Hiawatha. „Pre skladbu 40 dní sme sa rozhodli z viacerých dôvodov. V ťažkých časoch, ktoré máme za sebou symbolizuje niečo, čo máme všetci ako hudobníci spoločné. Chuť hrať, spievať, hľadať. Text piesne vychádza z viacerých mytológii. Všetci hľadáme. Hľadáme kvet, ktorý si môžete pokojne zameniť za skladbu, slovo alebo obraz. Som mimoriadne poctený, že súčasťou nášho ďalšieho hľadania je taká elitná zostava hudobníkov. Verím, že naša snaha nájsť v hudbe niečo nové a hlboké osloví aj poslucháčov. Veľmi radi by sme im nahrávku predstavili aj na živých koncertoch ale súčasná situácia to žiaľ nedovoľuje a nevieme, kedy to vôbec to bude možné. Preto sme sa rozhodli zverejňovať skladby z albumu Hiawatha postupne,“ vysvetľuje Pospiš. Album zoskupenia Libertatem Ensemble sa nahrával, mixoval a mastroval v bratislavskom štúdiu Real Music House. Za produkciou nahrávky stojí dvojica Robert Pospiš & Martin Sillay. Autorkou vizuálu nahrávky je rešpektovaná slovenská výtvarníčka Mira Kubáňová.

Zoskupenie Libertatem Ensemble chce v priebehu tohto roka prezentovať nahrávku Hiawatha aj na živých koncertoch. Vydanie albumu podporil z verejných zdrojov Fond na podporu kultúry národnostných menšín. Album Libertatem Ensemble – Hiawatha vyjde vo vydavateľstve Real Music House.

Vypočujte si rozhovor na rádiu Devín o Libertatem Ensemble:

Devín – Libertatem Ensemble

Vypočujte si singel Libertatem Ensemble – 40 dní:

Viac informácii o zoskupení Libertatem Ensemble:

https://libertatemensemble.bandcamp.com

Libertatem Ensemble – 40 dní

Music by Libertatem Ensemble

Lyrics by Robert Pospiš

I.

Spievame piesne

Staré jak svet

utkané z piesku

utkané z viet

A niekde v púšti z nich

Vyrastie kvet

Ten kto ho zbadá

Už nepríde späť

Ref:

Spievame piesne

Staré jak svet

utkané z piesku

utkané z viet

II.

Zhltne ho smútok

Pochová tma

Zostane pieseň

Čo rozkvitnúť má

Ref:

Spievame piesne

Staré jak svet

utkané z piesku

utkané z viet

A niekde v púšti z nich

Vyrastie kvet

Ten kto ho zbadá

Už nepríde späť