LEJAVA19941996
LEJAVA19941996
Albumy

Marián Lejava predstavuje svoj pesničkársky debut

CD album „LEJAVA 19941996“ má poslucháčom priniesť zážitok z doposiaľ nepoznanej umelecko-tvorivej strany etablovaného slovenského dirigenta a skladateľa tzv. súčasnej vážnej hudby Mariana Lejavu, ktorý absolútne nečakane po vyše 20 rokov vynáša na svetlo umeleckého sveta materiál žánru, v ktorom sa bežne nepohybuje, no s ktorým jeho doterajšia tvorba permanentne koketuje. Z rozmerného „spevníka“ alternatívneho rockového materiálu (okolo 40 titulov z rokov 1994-96) autor vyberá kolekciu skladieb, ktorá vyberá najcharakteristickejšie čísla reprezentujúce to najlepšie z ponuky. 

Album LEJAVA 1994-96 je určený poslucháčom so špeciálnym zreteľom na vnímavého a otvoreného recipienta hľadajúceho zážitok v nevšedne uchopenom médiu s dôrazom na hudobný intelekt s nadštandardnou paletou expresie. 

Projekt CD albumu „LEJAVA 1994-96“ je revitalizácia jednej zo súčastí umeleckej osobnosti Mariana Lejavu, ktorý v rokoch 1994-96 aktívne živil tvorbu rockovej skupiny, ktorú sám zakladal. Repertoár tejto tvorby v tom období nedospel k bránam širšieho etablovania smerom k poslucháčskej verejnosti. Napriek tomu však táto tvorba bola známa skupine ľudí pohybujúcich sa v Lejavovom bezprostrednom okolí. 

Autenticita a najmä určitý (zákonitý) časový posun (vyše 20.rokov) paradoxne začal živiť myšlienku finálnej realizácie (v podobe albumu) rozpracovaného projektu. Výber 12 čísel zo „spevníka“ takmer 40.skladieb Lejavu presvedčil o umeleckej hodnote, expresívnej sile a paradoxne aj tematickej aktuálností množstva piesní. 

Nahrávku LEJAVA 1994-96 vydalo vydavateľstvo Real Music House. Vydanie nosiča z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.