Albumy

Slovenský violončelista Roman Harvan vydáva profilový album What is What

Dlhoročný hráč orchestra SND, známy slovenský violončelista, výtvarník Roman „Hary“ Harvan je výraznou osobnosťou domácej inštrumentálnej, ale aj umeleckej scény. Svoju všestrannosť a osobnostnú komplexnosť potvrdzuje profilovým albumom s názvom What is What, ktorý vychádza vo vydavateľstve Real Music House.

„Túžil som a stále túžim vypovedať o kráse a tajomstve života. Zdá sa mi, že najviac sa k tomu priblížim v bolesti. Tri minúty piesne vystihujú krásu okamihu. Môže to byť aj kresba, alebo báseň. A keď prichádza nová skutočnosť tvojho bytia, je to zviera, či anjel? Čo?,“ vyjadruje sa k poetike albumu skladateľ, inštrumentalista a spevák v jednej osobe, Roman Harvan

Popísať hudobnú výpoveď počinu What is What nie je jednoduché. Rešpektovaný slovenský hudobník nás pozýva do svojej krajiny. Spája sa v nej staré s novým, melancholické s radostným, bolestné s oslobodzujúcim. Skúmať vplyv jednotlivých žánrov by bolo krokom vedľa. Tak trocha psychadelický obraz, pocta pesničkárstvu, rocková gitarová slávnosť, metamorfóza klasickej hudby. 

Poklona anglo-americkej hudobnej kultúre 60. rokov

Harvan nahral všetky nástroje, vokály aj rytmiku. „Hary má výnimočný hudobný jazyk. Je mimoriadne autentický. Celé produkciu albumu sme sa preto rozhodli poňať v tomto duchu. Bez umelej editácie a snahy o očividnú krásu. Každý, kto miluje anglickú hudbu z druhej polovice minulého storočia, nájde vo What is What kus vlastného sveta. Je to mimoriadne osobná doska a som poctený, že som na ňu mohol prispieť niekoľkými textami,“ dodáva k Harvanovmu pesničkárskemu debutu Robert Pospiš, producent a spoluzakladateľ vydavateľstva Real Music House.      

Roman Harvan sa ako umelec i hudobník pohybuje vo viacerých priestoroch a prostrediach naraz a táto pestrosť – bohatstvo načerpaného, je prítomné aj na jeho profilovej hudobnej výpovedi. Vyzreté skladby skúseného skladateľa aj inštrumentalistu dopĺňajú sugestívne anglické texty – poklona anglo-americkej hudobnej kultúre 60. rokov, ktorá je s autorom vžitá.

CD What is What má ambíciu otvoriť sa širšiemu poslucháčskemu publiku, a to aj napriek tomu, že vychádza z intímneho a komorného prostredia autorovej jedinečnej osobnosti a duše. Harvanov zaujímavý a neotrený umelecký rukopis sa nesie celým jeho životom – zaznel napríklad v súbore VENI, v spolupráci s UNITID orchester, Bábkovým a Mestským divadlom Žilina, Debris Company, či v skupine Bezmocná́ hŕstka, ktorej je Roman Harvan spoluzakladateľom. 

V posledných rokoch sa zviditeľnil aj účinkovaním v projekte Tales From My Diary(pocta Leošovi Janáčkovi – nominácia na cenu Počin roka v rámci ocenení́ Radiohead_Awards), a tiež ako autor hudby na CD Šarišský/Havran – Piesne pre klavír a čello a oceňovanej nahrávky Exodus skupiny Polajka

Vydanie album podporili z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. SOZA, BSK a Hudobný fond. Profilový album violončelistu, skladateľa a textára Romana Harvana predstavuje osobnosť domácej umeleckej scény v originálnom svetle. What is What patrí nepochybne k najzaujímavejším nahrávkam domácej scény v tomto roku. Očakávaná nahrávka vychádza vo vydavateľstve Real Music House.