Článok

GIĽAV II. – HUDBA, KTORÚ SI SPIEVAJÚ RÓMOVIA DOMA POKRAČUJE NOVÝM VYDANÍM.

Úspešný projekt živej autentickej rómskej hudby Giľav má svoje pokračovanie vo forme nového albumu Giľav II. Hlavnými aktérmi sú manželia Marcela a Jozef Dreveňákovci, známi z projektu Phurikane giľa etnomuzikologičky Jany Belišovej. Vybraní hudobníci pochádzajúci z autentického prostredia priniesli so sebou do štúdia živú hudbu, tú, ktorou momentálne žijú. Album vychádza vo vydavateľstve Real Music House.

„Album nie je zameraný na prezentovanie konkrétneho žánru, ale na to, čo im robí radosť, čo si zaspievajú len tak, pre seba. Spievali, ako keby boli doma v kuchyni, piesne plynuli ako voda, s jednou priplávala druhá. Väčšinu piesní naspievali na prvý šup, roky spoločného života a spievania medzi nimi vytvorili dokonalú harmóniu a prepojenie aj bez slov,“ povedala etnomuzikologička Jana Belišová.

Na druhom albume prevažujú piesne smutné, už či sú to tradičné žalostné „halgató“, ktorých sa na albume ocitlo až päť, alebo novšie piesne so smutným textom. Ako ďalej Jana Belišová uvádza, na albume si našli svoje miesto halgató o láske, s témou chudoby, smútku a samoty, tiež tragédia a krutosť starých balád, túžbu osamelého a nemilovaného človeka zomrieť, ale aj tango či tradičné rómske čardáše i rozmarná tanečná pieseň. „Áno, texty sú dôležité, no keď počúvate spev Marcelky a Jožka, máte pocit, že hudbou vyjadrili všetko, že slovám ani rozumieť nemusíte a viete, že spievajú o túžbe, oddanosti, o tajomstve smrti, z veselých piesní zas srší vtip a dobromyseľné prekáranie,“ dodala etnomuzikologička, ktorá pripomína aj prvotnú motiváciu, tou je snaha dozvedieť sa, aké piesne si dnes spievajú Rómovia na Slovensku; sú pestré, od regiónu po región, od dediny po dedinu, od rodiny, po rodinu.

„Na projekt Giľav sme mimoriadne hrdí. Oba albumy prinášajú autentickú rómsku hudbu. Bez prikrášlení a zbytočného špekulovania. Veríme, že silný zážitok, ktorý sme mali pri nahrávaní jednotlivých piesní, ocenia aj poslucháči. Interpretácia manželov Dreveňákovcov je výnimočná. Sme veľmi radi, že nahrávky Giľav vyšli práve pod našim vydavateľstvom,“ dodáva k novinke Robert Pospiš, producent a spoluzakladateľ vydavateľstva Real Music House.