Článok

Preßburger Klezmer Band predstavujú legendárne Čerešne v príbehu Dalmy Špitzerovej

Oceňovaná skupina Preßburger Klezmer Band prichádza s netradičným videoklipom. Jeho základom je skladba Jara Filipa s textom Milana Lasicu Čerešne. Jej tóny zaujímavo preplietli s príbehom herečky Dalmy Špitzerovej z Bratislavy, ktorá prežila holokaust. 

,,Melódia Čerešní mi pre jej molový a trpko-sladký charakter pripomínala židovskú hudbu. A niektoré naše piesne. Nemali sme však vhodného človeka na preklad,“ objasňuje genézu vzniku piesne huslista kapely Andrej Werner, ktorý s nápadom prišiel. ,,Po viacerých neúspechoch som našiel skvelú prekladateľku Asiu Fruman z ukrajinského Charkova, ktorá nielenže ovláda jidiš, jazyk východoeurópskych Židov a dokonale pozná klezmerovú hudbu, no hovorí aj česky a pôvodnú pieseň poznala. Preklad sa jej skvelo podaril hneď na prvý pokus. Nasledoval už len súhlas od Milana Lasicu a nositeľov práv po Jarovi Filipovi, skvelý aranžmán Ľubice Čekovskej, a tak sme ako súčasť nášho posledného albumu Baladen skladbu Karshelekh nahrali,” uzatvára Andrej Werner. 

Po vydaní CD a pre veľký úspech aj LP albumu, ktoré vysoko ocenila domáca aj zahraničná kritika, sa skupina minulý rok rozhodla pre videoklip. Rovnako ako u ostatného klipu k skladbe z rovnakého albumu „Vigndik a fremd kind“ so silnou výpoveďou z bratislavských ulíc sa jeho spracovania ujala speváčka kapely Marta Potančoková spolu s uznávaným filmárom a hudobníkom Braňom Špačekom.

,,Už len samotný preklad Asie Fruman priniesol novú tému, a to spomienky na mladosť židovskej ženy. Spolu s Braňom sme si najprv vypočuli a nahrali zaujímavý príbeh lásky Dalmy a Juraja Špitzerovcov, ktorý sa stal naším základným materiálom. Mladí herci Martina Chválová a Dávid Hartl rozohrali niektoré kľúčové momenty odohrávajúce sa vo vojnovom a povojnovom období. Tak sa popri autentickom rozprávaní pani Dalmy paralelne odvíja akési naše rozprávanie o láske Dalmy a Juraja. Veríme, že diváka zaujme rovnako ako samotná pieseň,” vysvetľuje herečka a speváčka Marta Potančoková. 

“V tejto dobe kedy je znovu populárne “nadávanie” na národnostné menšiny, iné náboženstvá a kultúry, je dôležité nezabudnúť na to, že ešte žijú ľudia, ktorí zažili obrovské utrpenie tu doma na Slovensku. Treba ich počúvať viac ako kedykoľvek predtým. Pani Dalma je jednou z nich.“ dopĺňa režisér klipu Braňo Špaček.

Notoricky známa a obľúbená pieseň Čerešne – Karshelekh tak dostala 75 rokov po oslobodení koncentračného tábora Auschwitz Birkenau v podaní skupiny Preßburger Klezmer Band iný rozmer. 

Pozrite si videoklip ku skladbe Karshelekh: