Uspavanky

Uspávanky

Uspavanky

Jozef Lupták – violončelo
Boris Lenko – akordeón, bandoneón
Štefan Bugala – vibrafón
Marcel Comendant – cimbal
Branislav Dugovič – klarinet, basklarinet

Nahraté 15. – 18. júna 2015 vo Veľkom hudobnom štúdiu RTVS

Nahrávka, mix a mastering: Robert Pospiš & Martin Sillay / Real Music House

Nápad nahrať uspávanky vznikol v roku 2015, vtedy mal presne toľko, ako náš najstarší syn Jonatán Amos – štrnásť. Tak dlho mi trvalo, kým som sa dostal k tomu, aby som ich pre naše (a ďalšie) deti naozaj nahral. Pomohli mi k tomu hlavne moji kamaráti, skvelí hudobníci  – Boris, Braňo, Marcel, Štefan. Spájajú nás nielen profesionálne a priateľské vzťahy, ale aj skutočnosť, že sme všetci otcovia menších či väčších detí.

Uspávanky zo Slovenska – západného, stredného či východného ale aj rusínske, moldavské či dokonca jedna chorvátska. Každý z hudobníkov mal za úlohu vybrať uspávanky, ktoré ho oslovujú, ku ktorým má svoj osobný vzťah. A tie aj každý sám zaranžoval.

Vznikli tak skladby, ktoré dieťa ako poslucháča nepodceňujú. Naopak, cenia si ho ako drahocenný poklad, ktorý sa dokáže rozvíjať každou počutou a nami zahratou notou. Skutočnosť, že deti môžu počúvať tieto piesne v tej najintímnejšej chvíli, pri zaspávaní, je pre nás výsada a zodpovednosť priniesť niečo špeciálne.

Jozef Lupták, júl 2015

“Skladby, ktoré sú súčasťou tohto výnimočného hudobného počinu majú mnoho vrstiev. Ich základom sú melódie, ktoré patria k takej samozrejmej výbave našej kultúrnej pamäte, až sa im občas stáva, že sú nedocenené, ak nie zaznávané. Tvorcom, ktorí sa podieľali na vzniku tejto pocty čistej kráse ukrytej v prostote hudobného výrazu sa podarilo nielen nanovo ju objaviť, ale aj povýšiť na suverénne malé hudobné diela a dať jej vzrušujúco moderný výraz.”

Silvester Lavrík, fanúšik inteigentného muzicírovania, august 2015

Prosím zadajte Vaše celé meno
Prosím zadajte Vašu e-mailovú adresu
Súhlas slúži na verifikáciu zákazníka s online obsahom po presmerovaní na nasledujúcu stránku.