Muse Music

Popis

Johann Sebastian Bach. Hudobný génius, ktorého nesmrteľných 6 suít pre sólové violončelo vyšlo ako ojedinelá nahrávka popredného slovenského violončelistu Jána Slávika ešte v roku 2021. Kompletné prevedenie tohto diela hudobného velikána vyšlo pod hlavičkou vydavateľstva Real Music House. Album mal mimoriadny úspech u poslucháčov ale aj u odbornej kritiky. S odstupom dvoch rokov sa preto autori projektu rozhodli pre vydanie unikátnej LP platne, ktorá bude obsahovať výber zo šiestich suít. Pod názvom Ján Slávik – Bach Encores tak vyjde unikátna nahrávka s hudbou, ktorá prežila storočia. Bachove violončelové suity patria k azda najznámejším a z hľadiska kompozície k najrozpoznateľnejším sólovým skladbám, aké kedy boli tomuto nástroju dedikované. „Kompletné suity som nahral pred 20-timi rokmi. Napriek tomu, že sa roky zaoberám touto hudbou, vždy v nej nájdem čosi nové, aj nové úskalia. Bach je pre nás violončelistov “základnou potravou“, preto som sa rozhodol nahrávku opäť zrealizovať. Paradoxne, situácia okolo pandémie v mojom prípade prispela k tomu, že som mal čas sa tomuto dielu sústredene venovať,“ prezrádza Ján Slávik. Ambicióznu nahrávku nahrával violončelista v priebehu troch dní počas najťažšej pandémie. Možno práve preto je jeho interpretácia taká sugestívna. Zážitok z geniálnej hudby a fantastickej interpretácie chcú teraz autori projektu preniesť aj na formát LP platne.

„Sme úprimne poctení, že sme mohli s Janom prejsť túto úžasnú hudobnú cestu. Skladby sme nahrávali vo Veľkom evanjelickom kostole na Panenskej ulici. Iba traja. Jano, ja a Martin. Bolo to výnimočné nahrávanie, ktoré si zapamätáme. V neposlednom rade nás teší, že album vychádza v našom vydavateľstve. Je to nádherná a hlboká nahrávka,“ dodáva k novinke Robert Pospiš. Spoločne s Martinom Sillayom mal na starosti hudobnú réžiu, produkciu, mix aj mastering očakávanej nahrávky. „Máme radi, ak môžeme mať pod kontrolou celý proces nahrávania. Spoločne sme hľadali zvuk a celkovú atmosféru, ktorá by bola pre Jana prirodzená. Myslím si, že sa nám to podarilo. Verím, že sa album dotkne aj poslucháčov. Zaslúži si to,“ uzatvára Martin Sillay.

Dramaturgia LP Ján Slávik – Bach Encores

 1. strana LP:
  1.suita Preludium 2,31 min.
  2.suita Gigue 2,34 min.
  3.suita Sarabanda 4.54 min.
  Gigue 3.22 min.
  4.suita Preludium 4,40 min.
  Courante 3,31 min.
  Spolu 21,32 min.
 2. strana LP:
  5.suita Preludium 6,55 min.
  Allemande 6,25 min.
  Sarabanda 3,18 min.
  6.suita Preludium 5,12 min.
  Spolu 21,50 min.

Výnimočná hudba Bacha znie na špičkovom hudobnom nástroji – violončele parížskeho majstra Ganda z roku 1859, ktorý je vo vlastníctve Slovenskej filharmónie. Vďaka nahrávke je zvuk tohto vzácneho nástroja zachovaný aj pre budúce generácie hudobníkov a poslucháčov. Nové dvoj-CD tak môže predostrieť geniálnu hudbu majstra baroka v podaní slovenského interpreta, ktorého srdcovou záležitosťou je “nadpozemská“ Sarabanda z 5. suity. Ako napísal anglický hudobný kritik Wilfrid Mellers „Je to jednohlasná hudba, v ktorej človek vytvoril Boží tanec“. Nechajme sa preto unášať touto božskou hudbou v podaní výnimočného violončelistu. Jána Slávika a jeho víziu šiestich Bachových suít pre violončelo vydáva Real Music House.