Muse Music

Ján Lehotský – Sám

8.0010.00

Ján Lehotský, jedna z popredných osobnosti slovenskej hudobnej scény, vydal v uplynulých dňoch nový štúdiový album s názvom Sám. Ten predstavuje speváka, klaviristu a skladateľa v netradičnej speváckej polohe.

Vydané v roku 2010.

Vymazať
Katalógové číslo: 0717410993104 Kategória:

Popis

Ján Lehotský, jedna z popredných osobnosti slovenskej hudobnej scény, vydal v uplynulých dňoch nový štúdiový album s názvom Sám. Ten predstavuje speváka, klaviristu a skladateľa v netradičnej speváckej polohe. Atmosféra albumu sa pohybuje na rozmedzí šansónu a pesničkárstva, stojí najmä na výraze a textoch piesní. Album Sám ponúka rovný tucet piesní — Naposledy, Keď zametú, Kamoš z dvora, Jeseň, Leť so mnou, Ja a ty, Čierny drozd, Opustená loď, Mama, Život, Radšej pôjdem sám, Epilóg. Jedenásť z nich tvoria staršie, často nie príliš známe piesne, ku ktorým má hudobník osobný vzťah. Jedinou novinkou bude skladba Život. K tej napísal text hudobník a zároveň jeden z producentov albumu Robert Pospiš. Osem textov na albume je z pera Kamila Peteraja, po jednom pridali Milan Lasica, Boris Filan a k piesni mama samotný Lehotský. Zostavu muzikantov, ktorých si pozval do štúdia, tvorili Jankov starší brat Juraj Lehotský (trúbka), Martin Sillay (gitara), Anton Jaro (kontrabas) a Július Petrus (bicie).

„Moji kamaráti mi hovorili — ty nemáš album, ktorý by ťa prezentoval ako interpretačnú osobu. Majú pravdu, lebo pri klasických albumoch zakrýva jednotlivca celá kapela, vokalisti aj aranžmány piesní. Na tomto albume je súhrn krásnych textov, ktoré vznikli už skôr a ktoré prezentujú mňa samého. Dá sa povedať, že toto je taký môj čistý občiansky preukaz,“ povedal Lehotský pre TASR a dodal: „Urobil som veľa pesničiek, na album Sám som vybral také, ktoré rozprávajú príbeh môjho života. Verím, že z albumu Sám bude cítiť blízkosť a vyznanie, ktoré som si dovolil na jeseň svojho života odovzdať svojim priateľom a priaznivcom.“

Lehotský v rámci krstu odohral aj dve skladby, z ktorých jedna s názvom Život s textom Roberta Pospiša je úplnou novinkou. „Všetky veci, ktoré sú na albume, majú taký nepoznaný charakter. Aj keď ich niekto počul, tak je to niečo svojské,“ priblížil Lehotský novinku v rozhovore pre agentúru SITA. Na nahrávke sa nachádza dovedna 12 piesní, z ktorých osem otextoval Kamil Peteraj. Okrem Peteraja a Pospiša sú pod textami skladieb podpísaní aj Milan Lasica a Boris Filan.

Nová nahrávka neobsahuje notoricky známe piesne ako Úsmev alebo Veľký sen mora, ale menej známe, intímne piesne. Hudobník sa totiž na sklonku kariéry rozhodol fanúšikom predstaviť v inom svetle a jeho nový album tak bude pre mnohých v tomto smere prekvapením. „Janko u ľudí niečo zanechal, no tentoraz sa pred nimi ukazuje v inom svetle. Mal som chuť spraviť album, na ktorom by vynikol a dostal sa do inej polohy, v akej bol v posledných rokoch. Nešli sme do toho s nejakým trendovým zvukom, pretože dúfame, že to bude ‚trvalka‘ a nie album, ktorý čoskoro po vydaní zmizne,“ vysvetlil producent Robert Pospiš, známy aj z projektu Príchody odchodov a kapely Peoples.

Obal i booklet albumu zdobia čiernobiele fotografie, ktorých autorom je fotograf Martin Deko. „Som rád, že fotografie robil človek, ktorý si nahrávku vypočul a aj preto fotky korešpondujú s náladou nahrávky,“ poznamenal Lehotský.

Na albume Sám sa okrem spomenutých producentov podieľalo aj niekoľko inštrumentalistov. Trúbku nahrával Lehotského brat Juraj, bubny mal na starosti Július Petrus a kontrabas Tono Jaro. Nahrávka je naozaj čerstvá, na trh sa dostala len v pondelok 13. decembra. Sám Lehotský ešte v novembri potvrdil, že v jeho veku (63 rokov, pozn. SITA) môže vždy ísť o posledný album. „Dôležité je, aby ľudia nepoznali iba hity z obdobia Modusu, ale aj piesne, ktoré som robil neskôr. Raz treba aj zomrieť a mojim želaním je len to, aby táto nahrávka mala v rámci mojej tvorby svoje miesto. To, čo sme chceli spraviť, sa dúfam podarilo, a ak to zarezonuje a podarí sa nám na niekoho preniesť ten hudobný ekzém, budeme radi,“ dodal Lehotský.

Ďalšie informácie

Hmotnosť 80 g
Vyberte možnosť - CD / MP3+FLAC

FLAC (High Quality Audio) + MP3 (320kbps), CD